Back to All Events

„Otwarci na nowe doświadczenia”


s1_1.jpeg

Jednym z elementów projektu „W kontakcie”, który jest realizowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” a dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Poznań, jest spacer z seniorami.

Na pierwszy z nich uczniowie wybrali się nad rzekę na Zielonej Dolinie, ponieważ to jedno z ulubionych miejsc pani Wandy, emerytowanej nauczycielki.

- Podczas spaceru poznaliśmy swoje imiona i zainteresowania. Na spacerze odpowiadaliśmy na wylosowane pytania związane z ekologią. Znaleźliśmy się w nowej sytuacji. Dzięki opowieści za opowieść pogłębiliśmy swoją wiedzę. Okazało się, że nieco inaczej widzimy niektóre rzeczy, np. mamy inne wizje końca świata za parę lat – podsumowała ósmoklasistka.

- Pani Wanda przytoczyła kilka ważnych słów, na które warto zwrócić uwagę. Znamy je wszyscy i warto, żeby usłyszał i przeczytał je każdy: „Ziemia sama się nie obroni. Na początku ginie las… potem giniemy my. Przyroda bez nas będzie żyła, a człowiek bez przyrody nie” – dodała Oliwia.

s1_2.jpeg
s1_4.jpeg

 - Pani Wanda konkretnie i dobitnie przedstawiła obraz przyszłości, my natomiast nie wybiegliśmy myślami tak daleko, nie widzieliśmy zagłady istnienia człowieka. Zrozumieliśmy, że my powodujemy zmiany klimatyczne i sami możemy je powstrzymać – dodała Wiktoria.

Uczniowie zastanawiali się, kto jest odpowiedzialny za świat, w którym funkcjonują.

 - Wszyscy są odpowiedzialni za to, co się dzieje – stwierdził Kuba.

- Trzeba dbać o świat, bo może się skończyć szybciej niż przypuszczamy – rzekł Kamil.

- Byliśmy na spacerze w pięknym miejscu. Przykre jest to, że ten krajobraz może się zmienić – pesymistycznie zakończyła Maja.

 - Cieszę się, że mogłam wziąć udział  w tym spotkaniu. Mogłam przekonać się, jakie elementy mojej pracy wychowawczej nie poszły na marne. Uczniowie potrafili odnaleźć się w określonej sytuacji. Wykorzystali swoje zasoby wiedzy, ale również pogłębili ją. W swoich uczniach widzę ogromny potencjał. Oni mówią o pewnych ważnych sprawach, współtworzą inicjatywy, które mają pobudzać ludzi do zmian niewłaściwych zachowań na proekologiczne – powiedziała Maja Cieślak-Strzelec, wychowawczyni ósmoklasistów.                                          

s1_6.jpg

 

 Wiktoria Saternus