Oct
20
to Jun 26

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

“Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci -

 Stara się zobaczyć ich dusze.”

(B. Cage)

 Dnia 14.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uroczystość pod kierunkiem p. Katarzyny Lempert oraz p. Pauliny Wojteckiej przygotowali uczniowie klasy III a (Weronika Kabat, Oliwia Puk), III b (Aurelia Kawiecka – Czechlewska, Iwona Andruszkiewicz), V d ( Emilia Biedna, Nikola Wersocka, Amelia Skura, Lena Wiśniewska, Maja Mliczek, Bartłomiej Szalewski) oraz uczeń z klasy VII b – Marcin Karpiński.  Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i  miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie akademii wystąpili tancerze Jakub Mendlik z klasy VIII c wraz ze swoją taneczną partnerką Amelią Wiśniewską, pochodzącą z Nakła.

Nauczyciele otrzymali również prezenty od uczniów naszej szkoły. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego - Angelika Kaczmarek oraz Natalia Figurniak złożyły serdeczne życzenia pracownikom szkoły, a następnie wręczyły własnoręcznie przygotowane kwiaty.  

View Event →
Oct
20
to Jun 26

W poczekalni

W poczekalni!

Kolejny spacer, to kolejne emocje. Spotkanie w poczekalni na dworu PKP przyniosło uczniom wiele radości, ale także wiele rozczarowań. Nasz gość – Pani Joanna Wyrwa-Krzyżańska rozmawiała z uczestnikami projektu. Rozpoznała ich, bo mieli przewieszone kartki, na których był napis: Porozmawiaj ze mną! # strajkklimatyczny

Mnóstwo osób przechodziło. Mnóstwo osób zatrzymało się i czytało napis na kartce, ale…no właśnie! Nie podjęli wyzwania. Nie porozmawiali z młodzieżą!

Co o wyjściu i rozmowie z panią Joanną sądzą uczniowie?

Natalia Bitans: Po dzisiejszym spotkaniu wiem, że nie zwracałam uwagi na ważną sprawę, nie dostrzegałam problemu związanego z hodowlą zwierząt w złych warunkach. Za małe klatki, gęsto upchane zwierzęta to obraz, który zmienia nasze nastawienie. Takie hodowle mają wpływ na nasz klimat. Olbrzymia produkcja gazów cieplarnianych  powoduje globalne ocieplenie. Zdałam sobie sprawę z tego, że na co dzień o tym nie myślę. Współpraca z dorosłymi przyniosła mi wiele nowych przemyśleń związanych z ochroną środowiska.

Alan Marciniak: Podczas wczorajszego spaceru nauczyłem się pewności siebie podczas rozmowy z dorosłą osobą. To spotkanie również mi pokazało, że ludzie boją się rozmawiać z obcymi ludźmi.

Jakub Gawin: Podczas spaceru na PKP uświadomiłem sobie, że dbanie o planetę jest potrzebne, ponieważ dużo zwierząt umiera z powodu zaśmiecania Ziemi.

Jakub Mendlik: Podczas wspólnego spaceru z Panią Joanną dowiedziałem się dużo różnych ciekawych rzeczy. Pani Joanna wspominała o hodowli zwierząt, która jest bezsensowna. Dziś ludziom nie są potrzebne futra, bo klimat się zmienia, a jednak niektórzy nadal je kupują!

Następnie uczniowie udali się do dworcowej kawiarenki, ponieważ tam znajduję się półka z książkami. Podróżni mogą z niej wziąć książkę, i to za darmo! To bookcrossing, który polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

Natalia Bitans, Jakub Gawin, Alan Marciniak, Jakub Mendlik, Maja Cieślak-Strzelec

View Event →
Spotkanie ze złotą rybką
Oct
10
to Jun 26

Spotkanie ze złotą rybką

  • Google Calendar ICS

Poruszano problemy złej segregacji śmieci, marnowania żywności, zbyt konsumpcyjnego podejścia do życia. Zastanawiano się nad hodowlą zwierząt na mięso i sensem, a nawet koniecznością przejścia na wegetarianizm, gdyż to może mieć ogromny wpływ na ochronę planety.

- To wasza Ziemia i wasz świat! To wy musicie pokazać czasami dorosłym, co robią źle. Nie możecie się tego bać. Wy swoim postępowaniem dajecie przykład innym, dajecie świadectwo, że od każdego zależy jak będzie na naszej planecie. Propagujcie zdrowy tryb życia, oszczędzajcie wodę, organizujcie happeningi. Trzeba i warto o tym mówić – podsumowała spotkanie pani Zdzisława Karpińska.

View Event →
Niech słowa wytwarzają rzeczywistość!
Oct
2
to Jun 26

Niech słowa wytwarzają rzeczywistość!

w3.jpg
w2.jpg

Młodzież coraz częściej, coraz głośniej i coraz odważniej uczestniczy w życiu publicznym. Ich poglądy dotyczące wielu ważnych spraw, są tak dojrzałe, że niejeden dorosły  mógłby być zakłopotany prowadząc z nimi dialog.

Do takiej sytuacji doszło, kiedy pilska młodzież ze szkół podstawowych połączyła swoje siły i podczas warsztatów literacko-ekologicznych w Stobnie stworzyła teksty poetyckie, które w swojej wymowie celnie obrazowały problemy naszego świata.

-Podczas spotkania mieliśmy okazję pracować w spokojnym, urokliwym miejscu, w otoczeniu drzew i ciszy. Pani Izabella Bartol wprowadziła nas podczas warsztatów do świata zmysłów, w którym bez trudu się poruszaliśmy, wykorzystując przy okazji całą gamę środków poetyckich. Zajęcia te wiele nam dały. Ukazały nam one światopogląd innych nastolatków i ich odczucia na tematy związane z ekologią - dodała jedna z uczestniczek warsztatów.

- Celem spotkania było napisanie utworu o tematyce ekologicznej. Następnie uczniowie wybiorą najciekawsze fragmenty, które pojawią się na fiszkach w autobusach komunikacji miejskiej. Wszyscy wierzymy, że za pomocą poezji jesteśmy w stanie sprawić, że jej  odbiorca dokona autorefleksji i pozbędzie się ze swojego życia nieprawidłowych nawyków, które mają wpływ na środowisko – powiedziała Maja Cieślak-Strzelec, autorka projektu.

w4.jpg


Warsztaty były elementem projektu „W kontakcie”, realizowanego we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!”

Program Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska! jest dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Poznań.

Głównym partnerem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana.

Julia Wałczacka

View Event →
„Otwarci na nowe doświadczenia”
Oct
1
to Jun 26

„Otwarci na nowe doświadczenia”

Jednym z elementów projektu „W kontakcie”, który jest realizowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” a dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Poznań, jest spacer z seniorami.

View Event →
CZY JEST RÓŻNICA MIĘDZY DOROSŁYM A SENIOREM?
Oct
1
to Jun 26

CZY JEST RÓŻNICA MIĘDZY DOROSŁYM A SENIOREM?

Pytanie z pozoru proste, a jednak uczniowie z 8 c długo dyskutowali na ten temat.

Moi koledzy i koleżanki mieli napisać czy według nich są jakieś różnice między tymi dwoma grupami osób i uzasadnić swoją wypowiedź. Okazało się, że nie ma „przepaści” pomiędzy nimi.

Rozważania mają pomóc nam w realizacji zadania z naszego nowego  projektu pt. „W kontakcie”.  Zamierzamy spacerować z seniorami  i dorosłymi. Chcemy prowadzić dialog międzypokoleniowy. Przygotowaliśmy trudne pytania. I oni, i my będziemy musieli na nie odpowiedzieć.

Julia Wałczacka

View Event →
“Rajska wyspa”
Oct
1
to Jun 26

“Rajska wyspa”

Kolejne spotkanie z seniorem – panem Bolkiem - odbyło się w bibliotece. Pogoda spłatała nam figla, ale może to i dobrze, bo mogliśmy w cieplarnianych warunkach spacerować po rajskiej wyspie…

Oto, co się wydarzyło!

Uczestnicy spotkania znajdują się w bibliotece. Otrzymują kolorowe chusty, którymi prowadząca przewiązuje im oczy. Chusty nasączone są kwiatowym zapachem. Każdy uczestnik zostaje odprowadzony na miejsce przez prowadzącą. Kiedy każdy siedzi już na swoim krześle -  te ustawione są w kręgu, tak, że uczestnicy siedzą do siebie przodem – środek wypełniony jest przestrzenią pełną kwiatów -  prowadząca czyta tekst, odpowiednio modulując głos.

Spotykamy się dziś w bibliotece, bo to wyjątkowe miejsce. Są tu książki, a one zabierają nas do magicznych światów. Udajmy się tam razem, teraz. Wyobrażaj sobie obrazy, o których ci opowiem…Skoncentruj się na słowie, dźwięku i zapachu.

Dzień jak co dzień. Wstajesz rano. Jak zawsze brakuje tobie czasu na spokojne śniadanie. Przypominasz sobie, że musisz zabrać ze sobą dodatkowe ćwiczenia na język polski. W pośpiechu szukasz trampek, bo dziś w-f. Na półce, gdzieś schował się atlas… Mama gdzieś położyła tobie bluzę… ale gdzie?

Pędzisz do szkoły. Znów jesteś na „niedoczasie”. Uff! Masz zielone światło. Bezpiecznie przebiegasz przez jezdnię. Przekraczasz próg szkoły. Zdążyłeś. Lekcja mija za lekcją. Spotykasz kolegów, z którymi lubisz przebywać. Rozmawiasz z nimi, śmiejesz się. Jest jednak głośno, tłoczno, czuć w atmosferze pośpiech i napięcie. Dopiero poniedziałek, a ty masz już dość. Wracasz, ze szkoły. Chciałbyś gdzieś uciec, zatrzymać się, odpocząć. Przechodzisz obok pilskiego lotniska. Widzisz, jak szykują samolot do startu. Po cichu zakradasz się do środka. Chowasz się za fotel, tak, aby nikt cię nie zobaczył. Serce bije ci jak szalone. Słyszysz, że drzwi zamykają się. Nie ma odwrotu. Pilot uruchamia silniki. Zamykasz oczy…zaciskasz je tak mocno, że aż szczypią… nie do końca wiesz, co się z tobą dzieje… tak trochę ze strachu, trochę z ekscytacji…Nie jesteś w stanie powiedzieć jak długo trwa ta chwila, jak długo trwa ten lot. Samolot wpada w turbulencje.   Dzieje się coś, czego nie jesteś w stanie zdefiniować. Samolot leci w dół. Wszystko  dzieje się tak szybko, że nie masz czasu pomyśleć, co należy zrobić. Pilotowi udaje się posadzić maszynę na wodzie. Ty bezpiecznie opuszczasz pokład i dopływasz do wyspy. Coś się nie zgadza. W Pile było popołudnie, a na wyspie dopiero budzi się dzień…

W tle pojawia się cicha muzyka – Pieśń na powitanie dnia – prowadząca zwalnia tempo czytania

Widzisz bezkres zieleni, bieli i błękitu. Wschodzące słońce dodaje ci niesamowitej energii. Słyszysz śpiew ptaków. Idziesz zieloną aleją i …spotykasz swoje koleżanki i kolegów z klasy. Wydaje ci się to niemożliwe, a jednak są. Razem jest wam raźniej. Docieracie do miejsca, w którym są przygotowane dla was drewniane kłody, podpisane waszymi imionami –Natalia, Dawid, Julia, Staś, Maja. Usiedliście. W oddali pojawiają się jeszcze jedna postać. Kiedy zbliżyła się do was, zobaczyliście dorosłego mężczyznę – to pan Bolek, który zaprasza was do wspólnej przygody…

Przed Tobą obraz pełen harmonii, nietknięty ręką człowieka.

Proszę, wystaw rękę do przodu i delikatnie dotknij kwiatów. Poczujesz sprężystość zieleni, ciekawą fakturę liści…

Prowadząca daje czas na dotyk.

Zastanawia cię to miejsce. Budzi w tobie zachwyt. Czujesz wewnętrzny spokój. Cofnij rękę.

Jak inaczej wygląda świat, w którym żyjesz…

2.jpg

Prawą ręką odszukaj papier przyczepiony do kłody. Sięgasz po niego. Jest tam coś napisane, ale w języku, którego nie znasz. Nagle pojawia się postać - kobieta, która odbiera od ciebie list i czyta tobie tę wiadomość. Z panem Bolkiem dyskutujecie na temat pytania zawartego na kartce.

Wszyscy uczestnicy odpowiadają na pytanie

Wstajecie. Chwytacie się za ręce i idziecie w prawo ścieżką prowadzącą wzdłuż brzegu. Docieracie do brzegu, zatrzymujecie się.

Uczestnicy ściągają chusty. Widzą łódkę.

To jedyny środek transportu. Wsiadacie do niej. Widzicie jak tarcza zachodzącego słońca błyszczy się w wodzie. Wiecie, że płyniecie razem do portu ŚWIAT. Wiecie, że macie misję. Musicie uratować ludzi przed nimi samymi!

Sesja zdjęciowa.

Rozmowa na temat wrażeń.

- Dzięki spotkaniu z panem Bolkiem zwróciliśmy uwagę na to, że za zaśmiecenie naszej planety w dużej mierze odpowiadają politycy. Oni do tego doprowadzili, gdy wspierają duże koncerny. Wspólnie doszliśmy do wniosku, iż władze zaczynają się bać młodych ludzi, którzy zdają sobie sprawę z sytuacji ekologicznej i są bardzo zdeterminowani do walki. Dorośli w końcu mogą zauważyć, że młodzież rozumie, co się dzieje i potrafi odpowiednio zareagować. Zrozumieliśmy, że trzeba wykorzystać naszą zawziętość, nieugiętość i siłę, by coś zmienić – podsumowała Natalia.

- Po spotkaniu z seniorem na pewno jestem w stanie teraz inaczej spojrzeć na niektóre rzeczy. Głównie skupialiśmy się na tym, jak młodzież i dorośli obywatele miast zanieczyszczają środowisko, a tak naprawdę nie zainteresowaliśmy się fabrykami czy politykami. Pan Bolesław uświadomił nam podczas spotkania jak bardzo zakłady pracy czy politycy przyczyniają się do pogarszania sytuacji klimatu. Działacze partyjni zaczynają uświadamiać sobie jak dużą wiedzę nastolatkowie posiadają na temat sytuacji środowiska i przeraża ich to, że nie stoimy w miejscu tylko zaczynamy działać – dodał Dawid.

- To nie tylko my jesteśmy odpowiedzialni za środowisko. To nie tylko nasza wina, że jest ekologiczna katastrofa. Z tyłu głowy każdy z nas miał poczucie, że coś jest nie tak, jak powinno. Cóż, do tej pory nie byliśmy, aż tak bardzo świadomi – powiedziała Julka.

- Kiedyś było tak, że dzieci nie miały prawa głosu. Dziś jest inaczej. Jestem zaskoczony waszą świadomością, myślicie o środowisku, a to już jest sukces. Jesteście solidarni z młodzieżą z całego świata – dodał na zakończenie pan Bolesław.

Warto rozmawiać! Warto się spotykać! Warto, bo chodzi o naszą przyszłość!

 

Maja Cieślak-Strzelec, Dawid Kozakiewicz, Natalia Bitans, Julia Wałczacka, pan Bolesław

View Event →
(Nie)zwykłe spotkanie z wyjątkowym gościem
Sep
11
to Jun 26

(Nie)zwykłe spotkanie z wyjątkowym gościem

W czwartek na godzinie wychowawczej klasa Vc uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu. Naszym gościem była Pani Marta Sołtysiak, podróżniczka, blogerka, weganka, mama małej Gai. Wspólnie ze swoim przyjacielem Hektorem, w przeciągu prawie pięciu lat, objechali dookoła kulę ziemską odwiedzając ponad 40 krajów.

ns1.jpeg

Byli min. w Indiach, Laosie, Kambodży, Nepalu, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Gujanie i wielu innych. Podróżowali bez samochodu, statkami, samolotami, pieszo i rowerem. Przez  40 dni mieszkali w najbardziej niebezpiecznym mieście świata Caracas w Wenezueli. W Kanadzie, dzięki temu, że podróżowali „stopem”,  uczestniczyli w niezwykłym święcie Indian północnoamerykańskich Pow Wow – zjeździe plemiennym połączonym z tradycyjnymi tańcami i śpiewami. W wielu miejscach kosztowali lokalnych potraw, np. owadów, egzotycznych owoców, a w Kambodży psa… specjalnie do spożycia przeznaczonego.

Marta pokazała nam szereg zdjęć i piękny film z podróży. Barwnie powiedziała o przygodach, jakie ich spotkały podczas tej niezwykłej wycieczki oraz odpowiedziała na szereg naszych pytań. Uczniowie poprosili Martę, by powiedziała coś w językach, które zna… Marta przedstawiła się nam w języku duńskim i  hiszpańskim, a zna jeszcze francuski i angielski.

To była niezwykła lekcja i ogromna przyjemność móc posłuchać o tym, jak i dlaczego warto realizować swoje pasje i spełniać marzenia.

Szeroka relacja z podróży Marty i Hektora, zdjęcia oraz opisy wypraw, znajduje się na ich blogu http://furgonettaazul.blogspot.com.

Drodzy Uczniowie,  jeśli zainspiruje Was blog Marty i Hektora, ich podróż, i chcielibyście, tak jak oni poznawać świat  nie tylko wirtualny, ale też ten namacalny z kolorami, zapachami, smakami, uczcie się języków, bądźcie otwarci na innych, nie bójcie się marzyć!

ns3.jpg

Spotkanie przygotowali uczniowie klasy Vc wraz z wychowawcą.

tekst i zdjęcia – A. Kaczmarek

View Event →
Sep
2
to Jan 31

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

Dnia 2 września o godzinie 9.00 zabrzmiał w naszej szkole pierwszy dzwonek po wakacyjnej przerwie. Uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Nowa dyrektor szkoły - Beata Szymańska poinformowała o najważniejszych zmianach w naszej placówce.

Wszyscy uczniowie pełni entuzjazmu i radości mogli poznać swoich wychowawców (klasy czwarte) oraz nowych nauczycieli przedmiotów.

Po oficjalnym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2019/20 wszyscy udali się do swoich sal na upragnione spotkanie z wychowawcą oraz kolegami i koleżankami z klasy.

Niech będzie dla nas wszystkich piękny i owocny rok!


Powodzenia !!!

View Event →
Brawo, Szymon!
Jun
19
to Jun 21

Brawo, Szymon!

Na konkurs Sto lat UAM , został opublikowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, wpłynęło wiele prac plastycznych, fotograficznych
i literackich. Wśród uczestników gali finałowej znalazł się reprezentant Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile - Szymon Pawlaczyk, który otrzymuje III miejsce w module literackim (klasy V-VIII).

 

Tematem tej edycji było przedstawienie wybitnego absolwenta UAM ze swojej okolicy. Szymon poświęcił swoją pracę Józefowi Ratajczakowi - pisarzowi, poecie. Tak praca: najlepszy sposób na zrobienie tego, gdzie dominowało partnerstwo dzieci z dorosłymi. Jego wiersze przepełnione ciepłem rodzinnego domu, które dają wiarę w istnienie lepszego świata. Poezja Józefa Ratajczaka pozwala pomarzyć, oderwać się od rzeczywistości i wyobrazić sobie piękne krainy. Cieszę się bardzo, że mogłem zagłębić się w jego dorobek, poznać twórczość i koleje życia. Jestem dumny, że ktoś tak wielki - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znawca i badacz poezji, do mój krajan.

 

Więcej pięknego dyplomu Szymon ceniący nagrody - głośnik stereofoniczny Hercules Bluetooth wraz z radiem FM. Gratulujemy!

Uczeń przygotował pracę pod opieką polonistki Stanisławy Grelowskiej.Na konkurs Sto lat UAM, ogłoszony przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, wpłynęło wiele prac plastycznych, fotograficznych
i literackich. Wśród uczestników gali finałowej znalazł się reprezentant Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile – Szymon Pawlaczyk, który otrzymał III miejsce w module literackim (klasy V-VIII).

 

Tematem tej edycji było przedstawienie wybitnego absolwenta UAM ze swojej okolicy. Szymon poświęcił swoją pracę Józefowi Ratajczakowi – pisarzowi, poecie. Tak pisał o nim w swojej pracy: Był jednym z najwybitniejszych poetów dla dzieci, wypracował własną koncepcję poezji dla nich, gdzie dominowało partnerstwo dzieci z dorosłymi. Jego wiersze przepełnione ciepłem rodzinnego domu, które dają wiarę w istnienie lepszego świata. Poezja Józefa Ratajczaka pozwala pomarzyć, oderwać się od rzeczywistości i wyobrazić sobie piękne krainy. Cieszę się bardzo, że mogłem zagłębić się w jego dorobek, poznać twórczość i koleje życia. Jestem dumny, że ktoś tak wielki – absolwent filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znawca i badacz poezji, to mój krajan.

 

Więcej pięknego dyplomu Szymon ceniący nagrodę - głośnik stereofoniczny Hercules Bluetooth wraz z radiem FM. Gratulujemy!

Uczeń przygotował pracę pod opieką polonistki Stanisławy Grelowskiej.

Wreczenie-nagrody.jpg

Tekst: Stanisława Grelowska

Fot .: Sławomir Pawlaczyk

View Event →
Jun
18
to Jun 30

TO PRAWDZIWY SUKCES!

  • Google Calendar ICS

Redakcja Głosu Siódemki” ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile uczestniczyła przez cały rok szkolny w ogólnopolskim konkursie gazet JuniorLAB. Uczniowie tworzyli swoje teksty do pisma, redagowanego na platformie Junior Media oraz wykonywali zadania specjalne. Spośród 178 redakcji licealnych, gimnazjalnych oraz szkół podstawowych „Głos Siódemki” zajął X miejsce.

Nagrodą jest bezpłatny udział dwojga redaktorów w Letniej Szkole Junior Media 2019, która będzie miała bazę w Amerykańskim Parku Rozrywki w Żorach. Są to atrakcje charakterystyczne dla całego kontynentu amerykańskiego w jednym miejscu. Uczestnicy zwiedzą Hawaje, Meksyk czy Las Vegas nie ruszając się z Polski! A oprócz tego: profesjonalne warsztaty dziennikarskie przygotowane przez dziennikarzy Polska Press Grupy, codzienne korzystanie z oferty Twinpigs - Amerykańskiego Parku Rozrywki, zwiedzanie Muzeum Ognia, wizyta w Parku Wodnym Aquarion, gry i konkurencje zespołowe prowadzone pod okiem profesjonalnych animatorów, karaoke/dyskoteka, wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek i ziemniaków. A tymi szczęśliwcami są: Karina Zawada z kl. VII a oraz Szymon Pawlaczyk z kl. VII b. Gratulujemy i liczymy na arcyciekawe relacje i zdjęcia po ich powrocie. Opiekunem redakcji od 22 lat jest Stanisława Grelowska.

View Event →
Julia Michalska – czwarta w Pile
Jun
18
to Jun 30

Julia Michalska – czwarta w Pile

  • Google Calendar ICS

W maju Szkoła Podstawowa nr 1 zorganizowała Miejski Konkurs Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych miasta Piły, w którym po zwycięstwie w etapie szkolnym, wzięło udział 22 uczniów szkół podstawowych Piły. Mieli oni do wykonania test, w którym musieli się wykazać czytaniem ze zrozumieniem, znajomością redagowania różnych tekstów oraz poprawnością językową. Przydała się także wiedza z nauki o języku, praktycznie ze wszystkich działów. Z trojga naszych reprezentantów Julia Michalska, uczennica klasy VIII a została laureatką Konkursu, zajmując IV miejsce. Julia przygotowała się do konkursu pod okiem p. Stanisławy Grelowskiej.

Julka.jpg

Stanisława Grelowska

Fot.: Mama Julki

View Event →
7 czerwca 2019 roku o godzinie 10.00 uczestniczyliśmy w przedsięwzięciu „Jak nie czytam, jak czytam”!
Jun
7
to Jun 19

7 czerwca 2019 roku o godzinie 10.00 uczestniczyliśmy w przedsięwzięciu „Jak nie czytam, jak czytam”!

W akcji wzięły udział dzieci, które uwielbiają czytać. Ze względu na upał spotkaliśmy się na szkolnym korytarzu, by pod czujnym okiem naszego patrona - wieszcza Adama Mickiewicza - pochylić się nad swoją ulubioną lekturą. W ciszy i skupieniu śledziliśmy losy książkowych bohaterów. Uczniowie, którzy nie mogli być z nami w szkole, ponieważ jechali na basen, samodzielnie przeprowadzili akcję w autobusie. Ta postawa świadczy o miłości do książek  i dojrzałości piątoklasistów.

Patronat nad akcją objęło wiele ważnych instytucji, np.  „Biblioteka w Szkole” promujących czytelnictwo.

Maja Cieślak-Strzelec

View Event →
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT DOBRYCH UCZYNKÓW    „ZIARENKA DOBRA”
May
29
to Jun 29

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT DOBRYCH UCZYNKÓW „ZIARENKA DOBRA”

„ZIARENKA DOBRA” w naszej szkole ogólnodostępnej. Edycja Była do VIII, nosząca tytuł „Dzieci - potrzebujący kolegom” z honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Uczniowie klasy I wraz z wychowawcą komunikacji z CARITAS działającej przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. W dniach 07 - 13 maja 2019 r. w klasach I-III zorganizowali zbiórkę artykułów, essential papierniczych. Jednak dzieci przynosiły również puzzle i książeczki dla swoich rówieśników.

14 maja klasy I wraz z wychowawcą udali się do CARITASU w celu zebranych rzeczy. Przy okazji dzieci dowiedziały się, na czym polega działalność tej instytucji. Miały też przekonać się, że wiele wokół nas potrzebujących osób.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Skowrońska

View Event →
One znają twórczość i biografię wieszcza!
May
28
to Jun 20

One znają twórczość i biografię wieszcza!

Po raz dziewiąty odbył się Miejski Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Poety

„Legenda wieszcza Adama”.

Antonina Kopka i Martyna Majda potwierdzają, że posiadają olbrzymią wiedzę i zdobyły tytuł Laureata!

Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: Maja Cieślak-Strzelec i Katarzyna Zabłocka.

Gratulujemy!

View Event →
Słuchy ze Świetlicy Chirurgii Dziecięcej w Pile
Apr
1
to May 3

Słuchy ze Świetlicy Chirurgii Dziecięcej w Pile

Czy wiecie, że dzieci przebywające w pilskim szpitalu mają zapewniony dostęp do nauki?

W marcu pani Anna Oleś przeprowadziła zajęcia o cieple i energii na podstawie materiałów, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Miejskiej Energetyki Cieplnej w Pile. Tematykę zagadnienia przybliżyły czytane przez panią Anię książeczki pt.„Czerwony Kapturek” oraz „Czerwony Kapturek w mieście”.

Dzieci rozmawiały na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii oraz o cieple systemowym produkowanym w ciepłowniach lub wraz z prądem w elektrociepłowniach. Ponadto zastanawiały się, w jaki sposób należy oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym.

Podsumowaniem zajęć była praca twórcza - plakaty - zachęcające do oszczędzania wody. Zdobią one szpitalny korytarz, by rodzice, lekarze, pielęgniarki i salowe mogli zapoznać się z tym, czym zajmują się dzieci podczas pobytu w szpitalu, jak również dokonać autorefleksji, czy wszystko na co dzień wykonują w zgodzie z naturą.

Tekst i foto: Anna Oleś

View Event →
„EkoMisja Nie Marnuję”
Apr
1
to Jun 2

„EkoMisja Nie Marnuję”

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza (map)
  • Google Calendar ICS

W ciągu ostatnich kilku miesięcy nasza klasa - 7c - realizowała projekt o nazwie ,,Klimatyczna klasa”. Czerpaliśmy dużo radości z naszej współpracy i wspólnego zaangażowania.

Zmotywowani wkroczyliśmy w realizację nowego projektu „EkoMisja Nie Marnuję”. Wraz z klasą 7b, 6c oraz 6b dostaliśmy do zapoznania i zrealizowania kilka tematów dotyczących marnowanego jedzenia i jego negatywnych skutków dla naszej planety. Poprzez projekt możemy uświadomić innych, jak i samych siebie, jakie konsekwencje niesie wyrzucone, zmarnowane jedzenie oraz dowiemy się, co zrobić, by zadbać o nasze środowisko.

Realizowanie tak dużych projektów to ogromne wyzwania, które z dnia na dzień jako uczniowie siódmej klasy lubimy coraz bardziej.

Tekst:

Natalia Bitans 7c

View Event →
Mar
29
to May 4

III Miejski Konkurs Matematyczny dla klas 5 "Mistrz rachunków"

Dnia 28.03.2019 r. w SP nr 7 w Pile odbyła się III edycja Miejskiego Konkursu Matematycznego dla klas V „Mistrz rachunków”. Organizatorem Konkursu jest pani Żaneta Bąk. Pomoc przy organizacji konkursu udzieliły: pani Katarzyna Zabłocka, pani Lidia Kotarak oraz pani Dorota Krzak.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych, a także stworzenie możliwości sprawdzenia się i porównania swoich umiejętności z innymi. Wzięło w nim udział 20 uczniów z 10 szkół podstawowych naszego miasta.

Zawodnicy w ciągu 45 minut musieli rozwiązać 100 zadań, które wymagały sprawnego liczenia arytmetycznych, biegłości w prowadzeniu  rozumowania, zastosowania wiedzy w praktyce, a przede wszystkim logicznego myślenia. Uczniowie znakomicie poradzili sobie z zestawem zadań konkursowych.

Podsumowanie konkursu odbyło się 28.03.2019 r., na który to przedstawiono wyniki oraz wręczono nagrody, dyplomy oraz podziękowania.

Laureaci konkursu:

I miejsce    - Aleksandra Pińkowska Społeczne Towarzystwo Oświatowe

II miejsce    - Remigiusz Pawlak Szkoła Podstawowa nr 1

III miejsce - Dominik Mosiński Szkoła Podstawowa nr 2

Wszystkim finalistom gratulujemy!

Nagrody dla zwycięzców ufundował Prezydent Miasta pan Piotr Głowski.

Poczęstunek dla uczniów oraz nauczycieli (opiekunów uczestników) ufundowała organizatorka konkursu pani Ż. Bąk

Tekst i foto: Żaneta Bąk

View Event →
II miejsce na Mistrzostwach Piły Szkół Podstawowych w Halowej Piłce Nożnej chłopców klas IV
Mar
26
to May 4

II miejsce na Mistrzostwach Piły Szkół Podstawowych w Halowej Piłce Nożnej chłopców klas IV

  • Szkoła Podstawowa nr 7 (map)
  • Google Calendar ICS

            W dniach 2 oraz 9 marca odbyły się Mistrzostwa Piły Szkół Podstawowych klas IV chłopców w Halowej Piłce Nożnej, które zostały zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 12, Urząd Miasta i MOSiR w Pile. W mistrzostwach uczestniczyło 9 reprezentacji pilskich szkół(łącznie około 90 uczniów).

W turnieju eliminacyjnym, który odbył się 02.03.2019 r. zagraliśmy w grupie ze Szkołą Podstawową nr 1 oraz Szkołą Podstawową nr 4. Dzięki bardzo dobrej grze naszych zawodników wygraliśmy wszystkie mecze i awansowaliśmy do grupy finałowej.

 Wyniki turnieju eliminacyjnego:

 

Szkoła Podstawowa nr 7 - Szkoła Podstawowa nr 1 (wynik 2: 1)

Szkoła Podstawowa nr 7 - Szkoła Podstawowa nr 4 (wynik 5: 2)

  W turnieju finałowym, który odbył się 09.03.2019 r. zagraliśmy w grupie ze Szkołą Podstawową nr 2 oraz Szkołą Podstawową nr 12.

Wyniki turnieju finałowego:

Szkoła Podstawowa nr 7 - Szkoła Podstawowa nr 2 (wynik 2: 0)

Szkoła Podstawowa nr 7 - Szkoła Podstawowa nr 12 (wynik 1: 2)

 

Nasza drużyna w składzie: Bramkarz (Paskal Hoffman, Bartłomiej Wojnowski), obrońcy (Dominik Wiśniewski, Maciej Kot, Tomasz Wachowski), pomocnicy (Marcel Niziołek, Bartosz Bigos, Paweł Skwarek) oraz napastnicy (Felicjan Rodziewicz, Filip Jagoda, Wiktor Zawada, Cezary Sidorczuk) zdobyła drugie miejsce w turnieju.

            Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za miłą atmosferę oraz życzymy na sukcesy sportowe i wytrwałości w przygotowaniach do kolejnych zawodów. Drużyny uczestniczące w finale: dyplomy, puchary, a reprezentanci szkół medale. Gratulacje !!!

Opiekunem uczniów był nauczyciel wychowania fizycznego - Maciej Lubaszczuk.

Klasyfikacja końcowa mistrzostw:           

1. SP nr 12

2. SP nr 7

3. SP nr 2

View Event →
„Mistrzowie słowa…”
Mar
26
to May 4

„Mistrzowie słowa…”

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza (map)
  • Google Calendar ICS

Za nami XVI Regionalny Konkurs Literacki o „Złote Pióro” organizowany przez Klub Literacki Pegazik działający w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pile. Wręczenie nagród odbyło się 20 marca 2019 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury ISKRA w Pile.  

Jury obradowało w składzie: Zuzanna Przeworska - przewodnicząca, poetka, dziennikarka, wydawca, prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, która patronuje konkursowi; Elżbieta Ambroż - poetka i Jan Arski - dziennikarz, animator kultury, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol podsumowali tegoroczną edycję konkursu.

Oto informacja o naszych uczniach:

III nagroda

Maja Augustyn  - za wzruszające opowiadanie „Niezapomniane święta”

Wyróżnienia:

Aneta Wawrzyniak - ciekawy świat w zestawie refleksyjnych wierszy  

Antonina Kopka  - za poetycki oglądanie świata i barwny obraz w wierszu „Jesień dziwaków” 

Zuzanna Szwagierczak - za poetyckie błyski w zestawie lirycznych wierszy  

Paulina Ciesielska za interesujące opowiadanie „O miłości”

Jakub Mendlik - za intrygujące opowiadanie o „Spotkania, które odmieniły moje życie” 

Gratulujemy!

Maja Cieślak-Strzelec

 

View Event →
Kangur matematyczny
Mar
21
to May 3

Kangur matematyczny

W dniu 21 marca 2019 r. 25 uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile uczestniczyło w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Uczestnicy startują w trzech kategoriach: „Maluch”, „Beniamin” i „Kadet”.

View Event →
Światowy Dzień Liczby Pi
Mar
14
to Jun 2

Światowy Dzień Liczby Pi

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza (map)
  • Google Calendar ICS

14 marca 2019 r. w ramach Szkolnych Dni Matematyki nasza szkoła świętowała uroczystość pod hasłem "Pi Day". Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabaw.

To był piękny widok!!! 

View Event →
Podsumowanie ogólnopolskiego projektu nazwanego „Klimatyczna klasa”, który był realizowany w SP7 pod hasłem „Siódemka z dobrym klimatem”.
Mar
13
to Jun 2

Podsumowanie ogólnopolskiego projektu nazwanego „Klimatyczna klasa”, który był realizowany w SP7 pod hasłem „Siódemka z dobrym klimatem”.

13 marca w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie ogólnopolskiego projektu nazwanego „Klimatyczna klasa”, który był realizowany w SP7 pod hasłem „Siódemka z dobrym klimatem”.

 Celem projektu było rozpowszechnienie wiedzy wśród swoich rówieśników, jak również dorosłych, by żyć świadomie i w zgodzie ze środowiskiem.

Ważnym elementem projektu jest rozwijanie umiejętności współpracy opierającej się na rozmowach i zrozumieniu, na wzajemnym wsparciu, czy motywowaniu siebie, na pokonywaniu trudności. 

View Event →
Wyniki konkursu plastycznego „Zły smo(k)g” oraz „Dom moich marzeń z zieloną kurtyną”
Mar
13
to Jun 2

Wyniki konkursu plastycznego „Zły smo(k)g” oraz „Dom moich marzeń z zieloną kurtyną”

Wyniki konkursu plastycznego
„Zły smo(k)g” oraz 
„Dom moich marzeń z zieloną kurtyną” ogłoszonych w ramach kampanii społecznej klasy VII c.
    Nagrody i dyplomy zostaną wręczone 
13.03.2019 roku o godzinie 16.00 w auli naszej szkoły na uroczystym podsumowaniu projektu „Siódemka z dobrym klimatem”.

View Event →
Julia Musiał - laureatka konkursu ogólnopolskiego!
Mar
5
to Jun 2

Julia Musiał - laureatka konkursu ogólnopolskiego!

  • Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza (map)
  • Google Calendar ICS

Julka z 5 c wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Moje święta” organizowanym przez Wirtualną Redakcję. Wykonała zdjęcie i napisała poetyckie życzenia. Jej praca została doceniona przez jury. Szczęśliwa dziewczynka odebrała paczkę ze wspaniałymi nagrodami. 

View Event →