Historia Naszej Szkoły
Szkoła Podstawowa nr 7 powstała w 1957 roku. W dniu 8 lipca jednostka lotnicza przekazała budynek przy ówczesnej ul. Bohaterów Stalingradu 45 władzom oświatowym miasta. Wszakże historia samej szkoły podstawowej i obecnego budynku ma swoje głębsze korzenie. Budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 7 powstał w latach 1902-1904 i jeszcze przed I wojną światową mieścił niemieckie Królewskie Katolickie Seminarium Nauczycielskie. Z kolei polską szkołę podstawową, której spadkobierczynią jest nasza szkoła zorganizowano w roku szkolnym 1948/1949 w Liceum Ogólnokształcącym, mieszczącym się przy ulicy Wincentego Pola. Ówczesna 7. klasowa szkoła powszechna związana została z 4. letnim liceum. Połączone szkoły otrzymały nazwę: jedenastoletnia szkoła ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego. Ten stan rzeczy trwał do wspomnianego już 1957 roku. Wtedy to, z jednej strony na Zjeździe Oświatowym zdecydowano się na wydłużenie czasu nauki w szkołach podstawowych do 8. lat, a z drugiej w Pile znacznie wzrosła liczba dzieci objętych obowiązkiem szkolnym i potrzebą chwili było utworzenie nowej szkoły podstawowej. Ponieważ miasto nie mogło pozwolić sobie na budowę nowej szkoły, wykorzystano na ten cel wspomniany wcześniej budynek Seminarium Nauczycielskiego, przygotowany przecież na potrzeby oświaty. Tak więc do przestronnego i w niezłym stanie technicznym budynku, została przeniesiona szkoła podstawowa z ulicy Wincentego Pola. Nowy rok szkolny w nowym miejscu rozpoczął się dnia 1 września 1957 roku.
Pierwszym dyrektorem i jej głównym organizatorem był Edward Stuczyński, a jego zastępcą Agnieszka Klamer. Grono pedagogiczne liczyło 14 osób. Naukę w pierwszym roku szkolnym podjęło 739. uczniów w 22. izbach lekcyjnych, czyli średnio do jednej klasy uczęszczało 34. dzieci. W 1980 roku do Szkoły Podstawowej nr 7 uczęszczała rekordowa ilość uczniów - 1296. Obciążenie na jedną izbę lekcyjną wyniosło aż 54. uczniów. Sytuacja uległa poprawie wraz z powstaniem nowych szkół: Szkoły Podstawowej nr 6 w 1985 roku i Szkoły Podstawowej nr 11 w 1989 roku. Już w pierwszym roku szkolnym była zorganizowana klasopracownia do zajęć praktyczno-technicznych. Kolejną klasopracownią powstałą w szkole był gabinet fizyko-chemiczny (1960 r.) i biologiczny (1961 r.). W 1965 roku powstały pracownie języka polskiego, języka rosyjskiego oraz pracownia matematyczna i nieco później historyczna. W 1973 roku zorganizowano na parterze cztery klasopracownie nauczania początkowego.
W czasach PRL, zgodnie z zaleceniami PZPR, szczególny nacisk kładziono na wychowanie zgodne z założeniami socjalizmu. Z tego też powodu, 14 lutego 1962 roku, szkole nadano imię Marcelego Nowotki (1893 - 1942), działacza komunistycznego, członka KC KPP, który w latach 1939 - 1941 współpracował z okupantem sowieckim. Temu samemu celowi miała służyć utworzona w szkole w 1970 roku Izba Pamięci Narodowej. Dopiero przemiany polityczne w kraju zapoczątkowane w 1989 roku spowodowały, że Marceli Nowotko przestał być patronem szkoły. Usunięto tablicę pamiątkową, płaskorzeźbę Marcelego Nowotki i sztandar szkoły.
Od 1990 roku nazwa szkoły brzmi Szkoła Podstawowa nr 7 w Pile. W 1999 roku rozpoczął się w szkole proces nadawania jej nowego imienia. Do "wyborów" uczniowie i rodzice zgłosili m.in. Marię Konopnicką, Zygmunta I Starego, Adama Mickiewicza i Józefa Piłsudskiego. Decyzją wyborców zwyciężył Adam Mickiewicz. W ostatnich latach Szkoła Podstawowa nr 7 zmieniła swoje oblicze. W 1998 roku zostało zmodernizowane wnętrze budynku (korytarze na wszystkich piętrach i biblioteka szkolna); rok później wymieniono dach i przeprowadzono kapitalny remont sali gimnastycznej. Od 1999 roku szkoła posiada pracownię komputerową i program nauczania języka angielskiego na wszystkich poziomach. Od 1999 roku w wyniku reformy oświaty Szkoła Podstawowa nr 7 została przekształcona w 6. klasową szkołę podstawową.
Na terenie szkoły od lat organizowane są konkursy o zasięgu miejskim, powiatowym rejonowym i wojewódzkim. Od 2002 roku w SP 7 ma swoje miejsce Miejski Konkurs Języka Angielskiego i Miejski Konkurs Recytatorski Poezja sercu bliska. W 2004 roku został zainicjowany Powiatowy i Miejski Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej Teraz Europa, a w 2007 roku Powiatowy i Miejski Konkurs Historyczny Wielka i Mała Polska. Z kolei w 2009 roku ruszył Miejski Konkurs Język polski bez tajemnic. Od 2013 roku szkoła gości uczestników Powiatowego Konkursu Gazetek Szkolnych Gazeciak, a w roku szkolnym 2014/2015 wystartował Miejski Konkurs Adamowe bajanie.
Od 2013 roku szkoła wzbogaciła się o nowoczesny kompleks boisk sportowych – boisko do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki oraz o funkcjonalny plac zabaw dla najmłodszych.