“W kontakcie”
Projekt „W kontakcie”, realizowany jest we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!”
Program Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska! jest dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Poznań.
Wspiera nas Miasto Piła, Regionalne Centrum Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana, Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. i Tętno Regionu.
Celem projektu jest wzmocnienie pozycji dziecka w świecie kreowania rzeczywistości, w której nie zapomina się o poszukiwaniu nowych obszarów lokalnej aktywności z uwzględnieniem kultury, wiedzy i dorobku poprzednich pokoleń.
To przełamanie stereotypu, że odpowiedzialność za świat, za kulturę i realizację działań leży tylko po stronie dorosłych.
Dużo mówi się ostatnio o kryzysie klimatycznym. Spora część młodzieży na całym świecie protestuje, by politycy usłyszeli ich głos. To jest ich walka ponad podziałami. Oni zdają sobie sprawę z tego, że kryzys dotyczy każdego, niezależnie od wieku, pochodzenia i poglądów.
Uczniowie z 8 c wiedzą, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem. Podczas swojego projektu porozmawiają z dorosłymi o tym, jak oni żyją na co dzień, co myślą o działaniach młodzieży, czy czują się odpowiedzialni za siebie, innych i środowisko. Za pomocą poetyckich strof będą starali się dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
Być może te rozmowy, które utrwalone będą na plakatach, happeningi i obrazy poetyckie spowodują zmiany w myśleniu niektórych osób. A to przyczyni się do poprawy kondycji naszej planety, bo przecież możemy ją ocalić, zmieniając codzienne nawyki!
Maja Cieślak-Strzelec
Drodzy Uczniowie z 8 c!
„Życie to suma momentów, kiedy zapiera ci dech w piersiach” – słowa Reginy Brett najlepiej podkreślają to, co czujemy.
Podczas realizacji projektu „W kontakcie” zaskoczyliście nas niejednokrotnie wiedzą, kulturą osobistą, rewelacyjnymi pomysłami. Praca z Wami była dla nas wyzwaniem i przygodą, której nigdy nie zapomnimy. Chciałyśmy udowodnić i sobie, i Wam, że jesteście już nie dziećmi, ale dojrzałymi ludźmi, którzy wiedzą, co jest w życiu ważne.
Dziękujemy za chwile wzruszeń. Jesteśmy z Was dumne. Wasze wystąpienie w RCK 30.10.2019 r. na zakończenie projektu na długo zostanie w naszej pamięci.
Zobaczcie sami…
Maja Cieślak-Strzelec i Katarzyna Zabłocka
Z dorosłymi nie jest nudno!
Na ostatnim spotkaniu w ramach projektu wykonywaliśmy plakaty na wystawę, która będzie miała miejsce w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Pantaleona Szumana w oddziale dla dzieci. Dwa plakaty z ubiegłego roku zyskały nowe życie, dwa zostały zaprojektowane przez uczestników spotkania.
Świętujemy!
Uroczyste podsumowanie projektu „ W kontakcie ” realizowanego we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” i ogłoszenia wyników Miejskiego Konkursu Poetyckiego „Ekologiczny świat” odbędzie się 30.10.2019 roku w RCK na I piętrze o godzinie 11.00.
Wyniki konkursu zostały już wysłane do szkół drogą mailową.
Organizatorzy
Maja Cieślak - Strzelec
Katarzyna Zabłocka
Słowa mają moc! Presja społeczna ma znaczenie!
Fragmenty tych utworów możecie znaleźć w autobusach komunikacji miejskiej:)
W poczeczaklni!
Kolejny spacer, to kolejne emocje. Spotkanie w poczekalni na dworu PKP przyniosło uczniom wiele radości, ale także wiele rozczarowań. Nasz gość – Pani Joanna Wyrwa-Krzyżańska rozmawiała z uczestnikami projektu. Rozpoznała ich, bo mieli przewieszone kartki, na których był napis: Porozmawiaj ze mną! # strajkklimatyczny
Spotkanie ze złotą rybką
W czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z panią Zdzisławą Karpińską i uczestnikami projektu „W kontakcie”. Co było celem? Wymiana myśli dotycząca zmian klimatycznych, ich przyczyn i konsekwencji dla nas wszystkich.
Wszyscy zaproszeni zostali do „pójścia na spacer” nad jezioro. Mogli dzięki swojej wyobraźni zobaczyć piękno jesiennego krajobrazu, poczuć zapach lasu, dotknąć zimnej wody i …spotkać złotą rybkę, która nie miała zamiaru spełnić ich życzeń. Wręcz przeciwnie! Poprosiła zebranych, aby to oni spełnili jej życzenia.
Niech słowa wytwarzają rzeczywistość!
Młodzież coraz częściej, coraz głośniej i coraz odważniej uczestniczy w życiu publicznym. Ich poglądy dotyczące wielu ważnych spraw, są tak dojrzałe, że niejeden dorosły mógłby być zakłopotany prowadząc z nimi dialog.
Do takiej sytuacji doszło, kiedy pilska młodzież ze szkół podstawowych połączyła swoje siły i podczas warsztatów literacko-ekologicznych w Stobnie stworzyła teksty poetyckie, które w swojej wymowie celnie obrazowały problemy naszego świata.
“Rajska wyspa”
Kolejne spotkanie z seniorem – panem Bolkiem - odbyło się w bibliotece. Pogoda spłatała nam figla, ale może to i dobrze, bo mogliśmy w cieplarnianych warunkach spacerować po rajskiej wyspie…
Oto, co się wydarzyło!
„Otwarci na nowe doświadczenia”
Jednym z elementów projektu „W kontakcie”, który jest realizowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” a dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Poznań, jest spacer z seniorami.
Czy jest różnica między dorosłym a seniorem?
Pytanie z pozoru proste, a jednak uczniowie z 8 c długo dyskutowali na ten temat.
Moi koledzy i koleżanki mieli napisać czy według nich są jakieś różnice między tymi dwoma grupami osób i uzasadnić swoją wypowiedź. Okazało się, że nie ma „przepaści” pomiędzy nimi.
Rozważania mają pomóc nam w realizacji zadania z naszego nowego projektu pt. „W kontakcie”. Zamierzamy spacerować z seniorami i dorosłymi. Chcemy prowadzić dialog międzypokoleniowy. Przygotowaliśmy trudne pytania. I oni, i my będziemy musieli na nie odpowiedzieć.
Julia Wałczacka
Trudne rozmowy o seniorach…
13 września naszą klasę - 8c odwiedziła pani Kinga Mistrzak, która specjalnie przyjechała do nas z Poznania. Wiedziała, że mieliśmy niemiłe doświadczenia z seniorami podczas naszego ostatniego happeningu. Nasz gość w sprytny sposób pokazał nam, co tak naprawdę sądzimy o osobach starszych!