ROK SZKOLNY

2019/2020


certyfikat_promocja_zdrowia.jpg

Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”

Promocja zdrowia w naszej szkole jest jednym z priorytetowych założeń. Realizujemy wiele przedsięwzięć propagujących zdrowy styl życia oraz podnoszących wiedzę i świadomość całej naszej społeczności szkolnej.Nasze działania są przemyślane, wdrażane systematycznie, oparte na partnerstwie, współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

pociag.jpg
 
logo_promocji.jpg

 

Raport roczny

 
Wyniki ankiety skierowanej do uczniów klas I - VIII po kliknięciu w zdjęcie…

Wyniki ankiety skierowanej do uczniów klas I - VIII po kliknięciu w zdjęcie…

 

opracowane przez nich w czasie zdalnego nauczania




“XX Jesienne Spotkania z Piosenką”

28 listopada b.r. w auli SP 7 odbyły się “XX Jesienne Spotkania z Piosenką”. Przyszły dzieci i opiekunowie z Przedszkoli nr 12, 13 i 18. Około 200 dzieci żywo reagowały na rymowanki, wiersze i piosenki w wykonaniu szkolnego Zespołu Wokalnego "Tęcza" . Jak co roku był także poczęstunek jabłkiem dla wszystkich uczestników spotkania.Serdeczne podziękowania dla p.A.Wilińskiej za pomoc w imprezie.

W. Kudła


WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY

W listopadzie 2019r. odbyły się w naszej szkole „Warsztaty Pierwszej Pomocy” dla uczniów klas IV - VIII – tych.
W zajęciach wzięło udział 136 uczniów.
Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Warsztaty poprowadził ratownik medyczny- p. Dariusz Kopczyk.
Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia. Dowiedzieli się również, jak postępować
w przypadku omdlenia, zadławienia, ataku epilepsji, krwotoku z nosa, oparzenia, złamania i urazu stawów, wstrząśnienia mózgu oraz urazach głowy i kręgosłupa. Uczniowie ćwiczyli pod opieką nauczycieli: ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej (ustalonej) oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo – oddechowa).

Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.

                                                                                               Małgorzata Nowojska


SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI

W miesiącu październiku przeprowadzono Szkolne dni Profilaktyki. Zapoznano uczniów  z tematem uzależnień zwłaszcza szkodliwości wynikających z palenia papierosów w tym e- papierosów.. Przeprowadzono pogadanki, warsztaty, wykonano plakaty pod hasłem „Palenie szkodzi”, wymyślono krótkie hasła antynikotynowe, które umieszczono w holu szkoły. Wszelkie działania oparte były na programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej: Bieg po zdrowie.  


SZKOLNE DNI   „JABŁKOWE LOVE”

Już po raz szósty w październiku 2019r. w naszej szkole zorganizowano „Jabłkowe LOVE”. Do akcji włączyli się aktywnie wolontariusze, samorząd uczniowski, koło edukacji prozdrowotnej, nauczyciele ,biblioteka szkolna, dzieci ze świetlicy, rodzice i wszyscy uczniowie klas I-VIII. W tym dniu cała szkoła ozdobiona została różnymi przepisami na jabłkowe potrawy, ciekawostkami, przysłowiami i krzyżówkami. Wiele ciekawych i kolorowych rysunków i wierszyków przygotowali nasi najmłodsi uczniowie. Organizatorzy akcji mieli chcieli przekonać wszystkich, że jabłka to samo zdrowie. Uczniowie starszych klas zorganizowali i przeprowadzili wśród całej społeczności szkolnej „Jabłkową Pocztę”, dzięki której każdy mógł pozdrowić koleżankę, kolegę, każdego dobrego człowieka. Klasa VIc przerobiła polski hit na tematyczną piosenkę pod tytułem: „Ja dałem Ci jabłko z wielkim LOVE”, zaśpiewali ją na apelu dla uczniów klas I-III i aby jeszcze bardziej rozweselić innych uczniów, wystąpili dla reszty klas IV-VIII - co zostało nagrodzone ogromnymi brawami. Dobrym przykładem były klasy VIIIc i VIIC , które poczęstowały zdrowymi jabłkami szystkich pracowników szkoły. Każdy uczeń również w tym dniu poczęstował się jabłkiem, a to wszystko dzięki rodzicom naszych uczniów, miłym nauczycielom. To oni zasponsorowali pyszne bomby witaminowe prosto ze swoich sadów. Cała szkoła włączyła się w tą akcję i wszyscy się świetnie bawili!


Kontynuacja projektu edukacyjnego Ekomisja Nie Marnuję

W pażdzierniku 2019 r. odbyła się kontynuacja projektu edukacyjnego Ekomisja Nie Marnuję. Dla uczniów klas I -III zostały przygotowane prelekcje na temat niemarnowania zasobów przyrody i jedzenia. Uczniowie klas starszych przygotowali prezentacje multimedialne, przedstawili korzyści i zagrożenia wynikające z nadmiernego wykorzystywania wody.

Ponadto została wykonana tematyczna gazetka przy wejściu do szkoły. Dodatkowo pojawiły się hasła w stołówce szkoły i przy śmietnikach na korytarzach szkoły aby uczniowie nie wyrzucali jedzenia.

Na lekcjach przyrody, lekcjach wychowawczych odbyły się zajęcia na temat przechowywania żywności, konserwacji umiejętnego robienia zakupów.

Małgorzata Nowojska


Pilska Siódemka przystąpiła do kampanii Banku Żywności „Marnując żywność, marnujesz planetę”

marnujac-zywnosc.jpg

W października ruszyła kampania „Marnując żywność, marnujesz planetę” Federacji Polskich Banków Żywności. Organizacja chce poprzez nią zwrócić uwagę na skutki ekologiczne marnowania żywności, której w samej Polsce marnuje się tyle, ile wystarczyłoby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez 10 lat. W ramach kampanii Odbyły się w naszej szkole prelekcje i wykłady dla uczniów.

Bohaterką kampanii jest planeta, która występuje pod postacią zepsutej żywności, w trzech odsłonach. Jest to nawiązanie do produktów najczęściej marnowanych w naszych domach czyli pieczywa, warzyw i owoców. W kreacji użyto motywu zepsutej bułki, pomarańczy i pomidora jako planety, pokrytej pleśnią w kształcie kontynentów.



EkoMisja – nie marnuję!!!

rekrutacja-do-Ekomisji.png

Badacze alarmują, że stan środowiska pogarsza się z roku na rok. Wciąż jednak nie jest za późno na uniknięcie katastrofy ekologicznej. Kluczowa dla zmiany tej sytuacji jest przede wszystkim edukacja i wzrost świadomości każdego z nas. Banki Żywności wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu z projektem edukacyjnym EkoMisja – nie marnuję, w którym uczą najmłodszych o ekologicznych skutkach marnowania żywności. 

W ramach EkoMisji uczniowie biorą udział w prowadzonych przez edukatorów Banków Żywności warsztatach (tzw. Projekt Klasa), a także tworzą swoje własne Szkolne Kluby Niemarnowania.


”PIERWSZA  POMOC”

Dnia 16 grudnia 2019r. odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym ze Szpitala Specjalistycznego im. Stanisława Staszica w Pile.  Wzięli w nim udział najmłodsi uczniowie, czyli klasy I–III.

Zajęcia zostały przeprowadzone w formie warsztatów, a jego uczestnicy brali czynny udział w ćwiczeniach opatrywania ran, zakładania chusty trójkątnej, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, układania poszkodowanego w tzw. „pozycji bocznej”. Uczniowie przypomnieli sobie również zasady wzywania pierwszej pomocy.

Warsztaty prowadzone przez pana Darka cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Na koniec każdy z nich otrzymał drobny upominek.

M Skowrońska


Uczymy się bezpieczeństwa w internecie

 25 lutego klasa VI a uczestniczyła w pokazowej lekcji wychowawczej na temat: Wiem, jak reagować na cyberprzemoc. Lekcję obserwowały p. dyrektor Dorota Pietras i p. Beata Szymańska, a także nauczyciele i wychowawcy klas.


    Uczniowie podjęli dyskusję na temat plusów i minusów korzystania z Internetu. Następnie zdefiniowali pojęcie cyberprzemocy i zostali zaproszeni przez prowadzącą zajęcia p. Stanisławę Grelowską na stronę serwisu Helpline.org.pl, gdzie zapozanali się ze sposobami reagowania na cyberprzemoc, obejrzeli na temat komiks i udzielali poprawnych odpowiedzi, w czym pomogła im praca w grupach.

    Prowadząca lekcję zaproponowała wszystkim wychowawcom przeprowzadzenie takiej lekcji wg opracowanego scenariusza ze swoimi wychowankami.

Obraz46.png

SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM STRAŻY MIEJSKIEJ

1sm.jpg

W Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza  w Pile zorganizowano w dniach 13,14,17 stycznia 2020 spotkanie z pracownikiem ze Straży Miejskiej  Jarosławem Oźminą. Poruszano tematykę "Bezpiecznych ferii zimowych". 

W spotkaniu brali udział uczniowie kl. I – III. Na wstępie omówione zostały formy spędzania czasu wolnego. Strażak Szczepan Łasocha ostrzegał dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte zbiorniki wodne, gdyż lód może się pod nimi załamać i aby nie zjeżdżały na sankach w rejonie jezdni. Przypomniał również zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw, zachowania na drogach, kontaktu z osobami obcymi oraz korzystania z internetu, ostrzegał dzieci, aby nie ufały obcym ludziom i nie wpuszczały ich do domu, nie podawały swoich danych osobowych w internecie oraz o wielu innych niebezpieczeństwach.

2sm.jpg

Wszystkie dzieci uważnie słuchały opowiadań oraz aktywnie odpowiadały na zadawane przez niego pytania. Na końcu spotkania tradycyjnie przypomniane zostały numery telefonów alarmowych do straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego, które dzieci znały już doskonale.

Pogadanka ta powinna uświadomić dzieciom przyczyny występowania zagrożeń, szczególnie związanych z naturalnymi zbiornikami wodnymi oraz w kontaktach z osobami obcymi, a także wyrobienie możliwie skutecznych umiejętności prawidłowego zachowania się podczas ich wystąpienia.

M. Kwaśniak


„ZAGROŻENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W INTERNECIE”

 Czwartego grudnia 2013 roku odbyło się szkolenie Rady Pedagogicznej na temat: „Zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie”, które prowadził pan Henryk Jeszke – zachodniopomorski rzecznik praw ucznia .
    Przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące kontaktów, jakie dzieci nawiązują w Internecie; specyfikę stron, które zwierają niebezpieczne treści, zjawisko cyberprzemocy zarówno internetowej jak i przy użyciu telefonów komórkowych.
     Prowadzący omówił także zjawisko korzystania z gier komputerowych, zasady umieszczania zdjęć w Internecie oraz objawy uzależnienia od Internetu, a także jego wpływ na rodzinę.


Ważne szkolenie z ratownikami medycznymi!

W naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikami medycznymi. Na interesujących warsztatach ratownicy pokazywali jak należy postępować podczas udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie uświadomili sobie jak trudna i odpowiedzialna jest to praca. Oto kilka ważnych informacji, dzięki którym będziecie wiedzieć jak zachować się w sytuacji, gdy druga osoba jest poszkodowana i potrzebuje pomocy.

1. Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia.
2. Udrożnić drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu, przykładając do jego czoła prawą dłoń i dwa palce lewej dłoni (wskazujący i środkowy) na jego brodzie.
3. Należy sprawdzić czy osoba poszkodowana jest przytomna.
4. Ułożyć osobę w bezpiecznej pozycji (przewrócić ją na prawy bok).
5. Jeżeli osoba nie oddycha, należy niezwłocznie powiadomić pogotowie, dzwoniąc pod numer telefonu 999 lub 112.
6. Gdy jesteśmy sami, a osoba poszkodowana nie oddycha, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Chodzi o to, aby uciskać klatkę piersiową poszkodowanego 30 razy i następnie wykonać 2 wdechy.

Musicie również wiedzieć, że należy zaprzestać reanimacji osoby poszkodowanej, gdy osoba ta:
1. Zaczyna samodzielnie oddychać.
2. Zaczyna kaszleć.
3. Zaczyna wykonywać jakieś ruchy.
4. Będzie próbowała złapać głęboki oddech.

A co zrobić, gdy osoba nie oddycha i jest zaklinowana, na przykład w aucie?
1. Pod żadnym pozorem nie próbujemy jej wyciągać z pojazdu.
2. Jeżeli natomiast osoba oddycha, wówczas musimy z nią rozmawiać i pytać co jakiś czas czy czuje się dobrze czy źle.

- Mam nadzieję, że nie będziecie zmuszeni używać zdobytej wiedzy. Jesteście natomiast doskonale przygotowani teoretycznie, by móc uratować komuś życie – powiedział ratownik prowadzący szkolenie.


pobrane.jpg

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Program obchodów

Sprawozdanie

Podczas obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy szczególnie podkreślić potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.Program obchodów

Dla Rodziców!!!

Wszystkich rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci

w internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń, zapraszamy

na polecane strony:

 

Ciekawe i przydatne publikacje poświęcone bezpieczeństwu w Internecie.

Zostań znajomym swojego dziecka

Bezpieczne media. Poradnik dla rodziców (FDDS)

Kompendium_V2.pdf

10_porad_dla_rodzicow.pdf

Stop_cyberprzemocy_ulotka.pdf

Ulotka_jak_zabezpieczyc_dowody.pdf

http://www.saferinternet.pl/pl/rady-dla-rodzicow-okno-na-swiat