Back to All Events

Podsumowanie Dnia Ziemi 2021

Podsumowanie Dnia Ziemi 2021

SWIATOWY-DZIEN-ZIEMI-2021.jpg

Idea troski o niebieską planetę łączy wszystkich niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy wieku. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.

Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, światła słonecznego, roślin, zwierząt, oceanów, gór…Niestety Ziemia jest konsekwentnie przez nas niszczona i ważne jest to, żebyśmy to zauważyli i podjęli działania, żeby temu zapobiegać.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do tego, aby corocznie upubliczniać stan naszej planety i zachęcać ludzi do działań na rzecz klimatu, ochrony środowiska. Każda zmiana zaczyna się od działania, możemy więc dołączyć do corocznego sprzątania, ale dobrze byłoby to robić systematycznie, a nie tylko raz do roku.

22 kwietnia to świetna okazja do tego, żeby zacząć i zachęcić innych do robienia tego samego. W tym roku szkolnym, z racji pandemii i zajęć online nie wyszliśmy razem w teren.

12 kroków, które możesz podjąć już teraz aby chronić nasze środowisko:

1. Dzień bez samochodu – rodzicu! - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.

3. Kupuj do własnego pojemnika.

4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)

5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki.

6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.

7. Zastąp chemiczne środki czyszczące własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.

8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.

9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.

10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy.

11. Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!

12. Szukaj wielorazowych zamienników. Np. plastikowe szczoteczki do zębów zamień na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

Earlier Event: April 27
"Magic World" - podsumowanie projektu
Later Event: April 29
KONSTYTUCJA 3 MAJA