ROK SZKOLNY
2017/2018
Na zdrowie znaczący wpływ ma styl życia, forma pracy i nauki, a także sposób spędzania wolnego czasu. Praca i wypoczynek powinny być dla ludzi źródłem zdrowia, a więc w promocji zdrowia najważniejszym elementem jest troska o siebie i innych. Promowanie zdrowego trybu życia wspiera osobisty i społeczny rozwój człowieka, poprzez rozpowszechnianie informacji, a tym samym edukację społeczeństwa.
Nadrzędnym celem projektu „Szkoła promująca zdrowie” jest rozpowszechnianie zdrowego stylu życia w całej społeczności szkolnej, zarówno wśród uczniów jak i pracowników. Promocja zdrowego trybu życia to proces pomagający w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych oraz zachęcający do regularnej aktywności fizycznej.
Ratujemy i uczymy ratować
- etap szkolny
W ramach realizacji programu "Ratujemy i uczymy ratować" w klasie III b odbywają się spotkania z p. pielęgniarką Z. Likus.
JUŻ DUŻO UMIEMY! POTRAFIMY POMAGAĆ!
SPOTKANIE Z DIETETYKIEM JOANNĄ ŁOGŁOZĄ
W październiku w Szkole Podstawowej nr 7 w Pile odbyło się posiedzenie rady pedagogicznej, podczas którego pani Joanna Łogłoza – dietetyk, absolwentka szkoły przeprowadziła szkolenie na temat: „Choroby wieku młodzieńczego związane ze złymi nawykami żywieniowymi”.
Plan szkolenia obejmował:
1. Omówienie objawów anoreksji.
2. Omówienie przyczyn występowania anoreksji.
3. Ocena odżywiania – nauka wyliczania właściwego BMI.
4. Podanie sposobów oszukiwania bliskich przez chorych ukrywających problem z odżywianiem.
5. Przedstawienie zmian fizycznych i psychicznych u osób chorujących na anoreksję i bulimię.
6. Leczenie osób z problemami z odżywianiem.
RAMBIT KLAS TRZECICH
W dniu 24 marca odbył się turniej sportowy RAMBT dla klas trzecich. Organizatorkami były panie Danuta Biel i Anna Zygmunt. W turnieju brały udział 10 – osobowe zespoły składające się z 5 dziewczynek i 5 chłopców. Dzieci reprezentujące swoje klasy rywalizowały w konkurencjach, w których mogły wykazać się sprawnością fizyczną . Pozostali uczniowie dopingowali swoich kolegów.
O zwycięstwie zadecydowała suma punktów ze wszystkich konkurencji. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – klasa III c
II miejsce – klasa III a
III miejsce – klasa III b
Na zakończenie każda klasa otrzymała dyplom . Wszystkim gratulujemy
„Sprawność fizyczna –wizytówką szkoły!!!!
Już od blisko 20 lat w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój uczniów tworzymy klasę sportową. W ciągu minionych lat osiągnęliśmy wiele sukcesów. Wielokrotnie uczniowie naszej szkoły zajmowali czołowe pozycje nie tylko w Pile czy Powiecie Pilskim ale także w całym Rejonie. Reprezentowali nasze miasto na zawodach Wojewódzkich w pływaniu, koszykówce, unihokeju oraz lekkiej atletyce. Jednym z największych sukcesów minionych lat było Mistrzostwo Polski w Czwórboju Lekkoatletycznym zdobyte przez chłopców naszej szkoły. Nasi uczniowie brali udział niemal we wszystkich edycjach Czwartków Lekkoatletycznych, na których zajmowali czołowe miejsca w finałach Ogólnopolskich
W październiku na terenach poznańskiej Woli odbył się organizowany przez Szkolny Związek Sportowy finał Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
Wystartowały 42. drużyny z całego województwa a wśród nich sportowcy z pilskiej Siódemki. Uczniowie spisali się bardzo dobrze. Po raz pierwszy zdobyli medal w tej konkurencji dla SP 7 w Pile. Zajęli trzecie miejsce, ustępując szkołom z Krzyża Wielkopolskiego i z Szamotuł.
Na terenach leśnych przy stadionie pilskiego MOSiR-u odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Wystartowało 20 reprezentacji ze szkół podstawowych naszego powiatu. Były to zespoły mieszane – 5 dziewczynek i 5 chłopców.
Na pierwszym miejscu uplasowali się zawodnicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza z Piły, którzy pokonali drużyny z Wysokiej i SP1, a tym samym awansowali do kolejnego etapu.
Zawody wojewódzkie, będą dla nich kolejnym sprawdzianem umiejętności rozwijanych pod czujnym okiem trenerów .
Trzymajmy kciuki, by ci zdolni sportowcy przywieźli z poznańskiej Woli kolejny medal!
SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI
W tych dniach podczas lekcji wychowawczych zostały zrealizowane następujące tematy, wymienię niektóre z nich:
Jak rozpoznać zachowania agresywne?,
Agresja i przemoc w klasie i w szkole,
Umiejętność funkcjonowania w sytuacjach konfliktowych”,
Jakie substancje są szkodliwe dla naszego organizmu?
Myślę nie, mówię nie, czyli alkohol i uzależnienia
W klasach szóstych odbyły się warsztaty Stop agresji i przemocy w szkole
Zorganizowano Dzień Życzliwości – profilaktyka pozytywna
„ Czuć się bezpiecznie” – warsztaty zorganizowane przez OPiRPA dla klas I – III,
Jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji w domu i poza domem - wystawa folderów klas IV na korytarzu szkoły
Zareaguj na przemoc- wystawa na korytarzu.
Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (przeciwdziałanie zjawisku cyberprzemocy)
Lekcje wychowawcze na temat bezpiecznego korzystania Internetu wg scenariusza z serwisu „Sieciaki” oraz rozdanie ulotek informacyjnych dla uczniów, zamieszczenie artykułów o bezpieczeństwie w sieci w gazetkach szkolnych, gablotach na korytarzu; (kontynuacja działań w II półroczu).
Podjęto również działania w zakresie Innowacji pedagogicznej „ „Siódemka” dobrze wychowana”, w ramach której między innymi opracowano Kodeks Kulturalnego Ucznia, Konkurs na wierszyk z uwzględnieniem zwrotów grzecznościowych – mający na celu zapobieganie wulgaryzmom oraz dbanie o piękno mowy ojczystej.
Na zebraniach Zespołu Wychowawczego opracowano:
a) Program Wychowawczy poszerzony o głos doradczy Pani dyrektor Doroty Pietras przedstawicieli rodziców i Samorządu Uczniowskiego;
b) Program profilaktyczny Bezpieczna przerwa,
c) Program naprawczy dla uczniów z ocenami niedostatecznymi
d) Rozpoczęto opracowanie oraz modyfikowanie procedur w SP7.
e) Przedstawiono Koncepcje szkoły w obecności Pani dyrektor, przedstawicieli rodziców i SU.
Oprócz działań profilaktycznych skierowanych do uczniów upowszechniano wiedzę psychologiczno – pedagogiczną wśród rodziców:
Rozwój dziecka w okresie wczesnoszkolnym – klasy I
Rozwój dziecka w okresie wczesnej adolescencji – klasy IV
„ W zgodzie z sobą i dzieckiem – wychowywanie, które daje satysfakcję" – prelekcja dla rodziców klas I ( ZPPP)
Znaczenie badań lekarskich ucznia 7 – letniego, ocena gotowości zdrowotnej do nauki szkolnej – kl. I informacja dla rodziców, przygotowana przez pielęgniarkę.
Przygotowanie stoiska z broszurami na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz rozpropagowanie ulotek na w/w temat
Udostępnianie informacji w gablocie pedagoga na temat: „Reaguj na przemoc! Chroń swoje dzieci przed przemocą!” „Stop wulgaryzmom i przemocy słownej”,
5 grudnia – Światowy Dzień Wolontariatu
Zespół Interdyscyplinarny. Niebieska Karta – ekspozycja stała
„Chroń dziecięce uśmiechy!!!”
W miesiącu grudniu i styczniu w naszej szkole został zrealizowany program z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej „Chroń dziecięce uśmiechy!!!”. W programie brało udział 45 uczniów z klasy II a oraz IV c. Przeprowadzono cztery bloki tematyczne przy wykorzystaniu zeszytów "Ja i moje zęby" oraz "Ja i mój uśmiech":
1. Moje zęby.
2. Dbam o zęby.
3. Zdrowe zęby.
4. Idę do stomatologa.
W czasie zajęć stosowano różne metody pracy. Dzieci zapoznały się z podstawową wiedzą na temat zębów i higieny jamy ustnej. Poznały cztery kroki dbania o zęby oraz zapoznały się z pracą lekarza stomatologa.
W ramach programu "Chroń dziecięce uśmiechy" zostały przeprowadzone w kilku klasach przeglądy higieny jamy ustnej przez stomatologa.
Materiały edukacyjne - zeszyty dla młodszych " Ja i moje zęby" oraz dla starszych "Ja i mój uśmiech" ssą ciekawie opracowane, a dzieci chętnie z nich korzystały.
HAPPY SP7
:) :) :)
W ramach działań z promocji zdrowia uczniowie obchodzili Pierwszy Dzień Wiosny. Obchodom towarzyszyła przyjazna atmosfera i świetna zabawa. Nagrany bowiem został teledysk do piosenki "Happy" Pharrella Williams'a. Inicjatywa dnia wyszła w ramach propagowania w naszej szkole zdrowego stylu życia. Był to już drugi rok działań propagujących zdrowie podczas uroczystości Dnia Wiosny. Uczniowie byli przebrani za warzywa i owoce bądź ubrani byli w ich kolorach.
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA W ŚWIETLICY
W świetlicy szkolnej gościliśmy studentów Ratownictwa Medycznego z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.
Nasi goście uczyli dzieci z klas I-III prawidłowego postępowania w razie skaleczenia, złamania, skręcenia, oparzenia, omdlenia, reanimacji. Wszyscy odważni i chętni uczniowie mogli przećwiczyć sztuczne oddychanie na fantomach, bandażowanie i opatrywanie ran na kolegach.
Zostały przypomniane telefony alarmowe i uczono poprawnego przekazywania informacji o zaistniałym wypadku lub chorobie. Okazało się, że przeprowadzenie sztucznego oddychania nie jest takie proste. Trzeba wykazać się dużą siłą i wytrwałością, bo nie wolno przerwać reanimacji aż do przyjazdu lekarza lub ratowników.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia dzieci złożyły życzenia przyszłym ratownikom i podziękowały za przygotowane prezentacje.
W ramach szkolnego projektu „ Pociągiem po zdrowie” biblioteka podejmuje działania promujące zdrowy styl życia.
Raz w miesiącu w czytelni biblioteki odbywa się głośne czytanie dzieciom ze świetlicy literatury promującej zdrowie ( wiersze o warzywach, owocach i sporcie).
We wrześniu ogłoszony został wśród uczniów klas I – VI całoroczny konkurs na najciekawszy wiersz promujący zdrowie. Zebrane wiersze utworzą owocowo – warzywny tomik z twórczością poetycką uczniów naszej szkoły.
Promowanie zdrowego stylu życia wystąpiło również na uroczystym „ Pasowaniu na czytelnika” uczniów klas pierwszych. Impreza odbyła się pod koniec stycznia w czytelni biblioteki szkolnej. Klasa IV C specjalnie na tę okazję przygotowała dwa przedstawienia o zdrowiu na podstawie inscenizacji Wandy Chotomskiej: „ O kocie, co palił fajkę” i „ Królewna Śnieżka”. Na zakończenie imprezy wszyscy pierwszoklasiści otrzymali papierowe zakładki do książek przedstawiające warzywa i owoce.
Do projektu „ Pociągiem po zdrowie” przez cały rok szkolny bardzo aktywnie włącza się pani Aleksandra Kaczmarek wykonując gazetki na korytarzach szkolnych. Zajmuje się również oprawą plastyczną wszelkich imprez szkolnych o tematyce zdrowotnej. Ponadto wykonała stroje i dekorację do inscenizacji pt. „ Witaminki”.
Zajęcia otwarte - promujące zdrowie - dla przedszkolaków.
W miesiącu listopadzie odbyła się lekcja otwarta dla dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 12.
Celem naszych zajęć było promowanie zdrowego stylu życia. Tematem naszych zajęć było prawidłowe odżywianie, negowanie złych nawyków żywieniowych oraz podkreślanie konieczności aktywnego spędzania wolnego czasu.
Wspólnie bawiliśmy się w podchody gdzie nagrodą był miodek Kubusia Puchatka. Bawiliśmy się w ciepło – zimno, szukaliśmy zdrowych przekąsek w postaci jabłek, gruszek i bananów. Następnie dzieci rysowały znalezione owoce. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu, higienie snu i pracy oraz sposobach spędzania wolnego czasu.
Cała zabawa zakończyła się quizem.
Po raz kolejny klas 5 b przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Czystych Rąk Carex.
Celem programu jest przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowia, a także wyrobienie w nich prawidłowych nawyków związanych z higieną rąk.
Jest to IV edycja programu realizowana pod patronatem Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Otrzymaliśmy ciekawe materiały edukacyjne, które zawierają bogate treści multimedialne. W szkolnej edukacji towarzyszą nam bohaterowie filmu animowanego – Chlip i Chlap.
O jakości przygotowanych materiałów świadczą pozytywne opinie dotyczące programu, a wydane przez prof. UW dr hab. Małgorzaty Żytko, a także pediatry – dr Pawła Grzesiowskiego.
Uczniowie podczas zajęć muszą wykazać się umiejętnością prawidłowego mycia rąk i zdobywają tytuły: Czyscioszka, Pucusia.
„Recepta na zdrowie”.
W lutym na korytarzu szkolnym została wykonana nowa gazetka klubu „Wiewiórka” pod hasłem „Recepty na zdrowie”.
Ma ona w przypomnieć dzieciom o podstawowych zasadach higienicznych i żywieniowych. Z krótkich wierszyków i rymowanek uczniowie dowiadują się, jak ważne jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia.
Talerz zdrowego odżywiania – wiem co jem
Uczniowie klasy IIa i IIb na lekcjach wykonywali piramidę żywieniową. Natomiast my - uczniowie klasy IIc postanowiliśmy zabawić się w twórców zdrowego talerza. Życzymy wszystkim nieustającego zdrowia!
Najbardziej aktualne i niezależne od wpływów lobbystycznych zalecenia żywieniowe zostały opracowane przez naukowców z prestiżowego Uniwersytetu Harvarda w formie czytelnej infografiki – tzw. talerza zdrowego odżywiania (Healthy Eating Plate). Taka forma prezentacji została uznana za bardziej zrozumiałą i zastąpiła powszechnie znaną piramidę żywieniową.
Tekst i foto.: Anna Oleś
TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
W ramach akcji "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia" klasa IIIc:
- szukała w internecie przysłów o chlebie
- wykonała wspólny plakat zatytułowany "Szanujmy chleb", który zawiesiła na drzwiach swojej klasy.
Z tej okazji szkolny Klub Młodego Odkrywcy zorganizował, spotkanie edukacyjne pt. ,,Od ziarenka do bochenka" dla uczniów klas czwartych. Dzień wcześniej przedstawiciele klubu częstowali pracowników szkoły, świeżym ciemnym chlebem i miodem.
W dzisiejszych czasach bardzo często obserwujemy zanik szacunku do chleba i pracy ludzkiej. Widzimy jak chleb,bułki są wyrzucane. Obserwując to negatywne zjawisko, uczniowie KMO wraz z opiekunem postanowili przypomnieć ile trudu i znoju potrzeba ,by powstał chleb – podstawa naszego codziennego pożywienia. Uczniowie wyszukali informacje na temat sposobów pozyskiwania mąki z ziaren zbóż i właściwości odżywczych ciemnego pieczywa. Całość wzbogaciła prezentacja multimedialna.
Klasy czwarte obejrzały krótki film, opowiadający o tym jak wiele rąk trzeba, aby otrzymać bochenek chleba. Jeden z odważnych uczestników spotkania podjął próbę zmielenia ziarna w moździerzu. Uczniowie zaprezentowali plakaty, na których postarali się przedstawić przysłowia o chlebie. Naszym gościem była pani Karolina Aninowska – Żurawicz mama Jeremiego z kl.4B. Zapoznała nas z etapami wytwarzania chleba na zakwasie.Odpowiedziała na wiele pytań zadanych jej przez uczniów, dotyczących jej przygody z wypiekiem chleba. Na końcu odbyła się degustacja świeżo upieczonego chleba.
W dniach 16-23 października w ramach kampanii podnoszono świadomość dotyczących walorów odżywczych i zdrowotnych chleba,zdrowych właściwości chleba na zakwasie oraz wypiekanego tradycyjnymi metodami. Realizowane więc były różnorakie przedsięwzięcia na każdym poziomie klas.
Odbyły się wycieczki do piekarni,degustacje chleba, prowadzone były pogadanki, tworzono plakaty, gazetki tematyczne. W ramach tematu zbieraliśmy wiele ciekawostek na temat chleba, zorganizowane zostały wystawy. Więcej szczegółów i fotografii w późniejszym czasie, zapraszamy do odwiedzenia zakładki PROMOCJA ZDROWIA.
Póki co na zdjęciu klasa Ie (udała się z poczęstunkiem do sekretariatu szkoły).Degustacja chleba wieloziarnistego samodzielnego wypieku przypadła do gustu smakoszy, zapewne dzięki dodatkom: miodzie, dżemie śliwkowym oraz pysznym maśle. W załączniku- prosty przepis, zapraszamy do skorzystania:)
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - REKORD RESUSCYTACJI
Uczniowie klas IV przystąpili do akcji organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy polegającej na biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ćwiczenia przy użyciu fantomów odbyły się dzięki współpracy pani pielęgniarki Zdzisławy Likus.
JEDZIE POCIĄG Z DALEKA…
A nasz pociąg po zdrowie wcale nie jechał z daleka, lecz z bliska. Jechał z naszych domów i sal lekcyjnych, gdzie rodzice, nauczyciele i uczniowie przygotowali szereg atrakcji na szkolny festyn „Pociągiem po zdrowie”.
W czerwcowy piątek na boisku szkolnym można było naprawdę zadbać o swoje zdrowie. Były pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki, koktajle i szaszłyki oraz smaczna zupa. Na deser można było zjeść galaretki owocowe i zdrowe ciasto. Aby stracić nadmiar kalorii, uczestnicy festynu mogli potańczyć lub zagrać mecz. Dla artystycznych dusz była także uczta – Festiwal Talentów. Odbyły się występy laureatek szkolnego „Mikrofonu roku” oraz pokaz strojów historycznych. Klub Młodego Odkrywcy oraz szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody proponowało ciekawe doświadczenia, którymi interesowały się dzieci oraz ich rodzice. Jak co roku, redakcja gazety szkolnej „Głos Siódemki” prezentowała swoje osiągnięcia i rozdawała gratis numer pisma, które otrzymało w tym roku zaszczytny tytuł „Super Gazeciak”. Wielkim zainteresowanie cieszył się wóz policyjny, do którego można było wsiąść i pokręcić kierownicą oraz włączyć sygnał. Na upał struga zimnej wody z wozu strażackiego, a więc wszystko dla uciechy i zdrowia naszych dzieci. Pogoda dopisała – słońce towarzyszyło nam do końca zabawy.
Zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia
Mistrzostwa Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt - III miejsce
Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych - rok 2017 wrzesień